Braća Makabejci i današnjica - 32. C-2013

 

Ne znam koliko od vas prisutnih poznajete povijest obitelji Makabejaca. Možda ćete  pomisliti i reći: pa što se nas tiče neka obitelj u davnom svijetu židovstva.

Ukratko, Grci su zagospodarili svijetom. Na razne načine su htjeli ostati na vlasti. Izraelci su bili jedini jednobožački narod - vjerovali u jednoga Boga, imali svoju vjersku tradiciju i kulturu. I zato su osvajači htjeli najprije uništiti vjeru i vjersku tradiciju. Nametnuli su im svoje vladare pa su postavljali  i Velike svećenike po svom ukusu. Počela se zabranjivati vjera u jednoga Boga i javno držanje vjerskih običaja, a od kojih je jedan bio i zabrana svinjskog mesa.

Posebno je dirljiv opis smrti starca Eleazara kojemu su nudili da samo prividno jede svinjsko meso i da će mu spasiti život.  No, starac je odbio.  Evo jednog dijela: 2 Mak 6,23 „Ali on stvori plemenitu odluku, dostojnu svoje dobi i ugleda svoje časne starosti, sijede glave i besprijekorna života sve od djetinjstva, a još većma dostojnu svetih zakona koje je postavio sam Bog: bez oklijevanja izjavi neka ga samo pošalju u Podzemlje. 24"Ne dolikuje našoj dobi pretvarati se, pa da mnogi mladići pomisle kako je Eleazar, sa devedeset godina, prešao na tuđinske običaje. 25Zbog mog pretvaranja da spasim ono malo prolaznog života, mogli bi i sami zastraniti, a ja bih tako, na svoju starost, navukao ljagu i sramotu. 26Jer, sve kad bih sada i umakao ljudskoj kazni, ni živ, ni mrtav neću izbjeći rukama Svemogućega. 27A sada, junački se odričući života, pokazat ću se dostojnim svoje starosti 28i mladićima ostaviti plemenit primjer kako se, za časne i svete zakone, valja spremno i velikodušno izložiti smrti." Nakon tih riječi odmah pristupi mučilištu."  Odmah iza ovog izvještaja, u 7. poglavlju nastavlja se opis pogibije sedmero braće Makabejaca i na kraju njihove junačke majke koja je gledala pogibiju sedmorice svojih sinova i junački ih bodrila. Iz tog poglavlja čuli smo odlomak u prvom čitanju.

 

Svakome tko razmišlja, postavlja se pitanje što braća Makabejci imaju s nama danas? Ima veoma mnogo sličnosti onog vremena s našim vremenom.

 

Grci, ondašnja svjetska kulturna i vojna sila, zauzima svijet i raznim metodama nameće svoju vlast, a Izraelu, uništavanjem vjere i morala.

 

Danas, druga sila koju jednom riječju nazivamo globalizacija - nameće svoju vlast rušeći  sve pred sobom.

 

Na ekonomskom planu  svjetsku krizu proizvela je grupa američkih bogatih bankara da spase svoje bogatstvo. Kriza se iz Amerike prelila na svijet.  Ta ekonomska vlast ima različite metode i ciljeve, kako na velikom, sveopćem planu, tako i na malom planu. I ovo što se sada propagira, branje zelenih maslina - tobože radi kvalitete ulja - sigurno vodi k propasti bračkog maslinarstva.   Ova propovijed nema  nakanu govoriti o tome, nego vas molim da se sjetite poslije moje smrti, kad se to dogodi - a ako se ovako nastavi - dogodit će se, da sam predvidio.

 

Svjedoci smo rušenja svega svetoga u zemljama koje su već tisućljeće kršćanske. Od tog kršćanstva danas nema ništa pa je sveti Otac bio primoran osnovati Vijeće za ponovnu evangelizaciju kršćanskih zemalja.

 

Srušeni su svi moralni zakoni. Žena je proglašena gospodaricom svoga tijela, pa i gospodaricom života kojega nosi.  Stari, nemoćni, bolesni, šalju se, nekažnjeno, na drugi svijet, pa su tako stradala i brojna nevina, bolesna djeca.

 

Ukinuta je šesta Božja zapovijed , čak je slobodno življenje  u nekakvim kvazi bračnim zajednicama  muškarca sa muškarcem , žene sa ženom..

 

Od svetih sakramenata, posebno ženidbe, stvara se cirkus, po uzoru na televizijske sapunice.  A o sakramentu i susretu zaručnika s Bogom  - tko na to misli, a još manje vjeruje!

 

Zabranjuje se u školama govoriti o Isusovim mukama, prikazivati film o njegovoj muci, jer je previše stravičan...ali ta ista djeca uče, na video igricama koje koštaju dosta novca, mučiti  i ubijati.

 

Ukidaju se sve duhovne i vjerske tradicije pa tako više ni nedjelja nije nedjelja, djeca na razne utakmice, vatrogasne vježbe, nedjelja postaje dan šopinga  i koječega drugoga, samo da se zatre spomen na dan Gospodnji. Nije potrebno ići daleko, treba samo malo otvoriti oči i vidjeti to i u našoj župi.

 

Treba dodati još nešto od sličnosti s vremenom Makabejaca. Naše vrijeme ima starca Eleazara  - papu Benedikta XVI.  a sada i  papu Franju- koji se neustrašivo bori za Božji zakon. U kršćanskoj Španjolskoj, gdje su  socijalisti odobrili rastavu braka, homoseksualne brakove i abortuse, rastave su porasle za 200 posto, čak sam i pročitao da je kod katolika najviše rastava. I starac papa neustrašivo poziva Europu na vraćanje kršćanskim korijenima. Zato je uputio anketu s pitanjima kao pripremu za Biskupsku sinodu o pastoralu obitelji.  No, nema hrabre braće Makabejaca, a ni njihove junačke majke koja bi ih poticala. Današnje majke čine suprotno, „Pa svi tako čine." „Neka uživaju, mladi su..", samo su neke od parola.  A hrabra majka Makabejka je hrabrila i poticala djecu  da ostanu vjerni Bogu i njegovu zakonu.

 

Koji je uzrok tolikoj razlici između nas i junačkih Makabejaca? Mi ne vjerujemo u uskrsnuće mrtvih. Ta vjera i nada je Makabejcima dala snagu da izdrže i najteže muke. Kod nas te vjere nema.  Trebate li dokaz? Svi sveti na grobljima  - koliko tu ima parada bez ikakve vjere u uskrsnuće mrtvih.  Gledao sam neke ljude  na groblju dok smo mi molili i pjevali oni su razgovarali.... A molitva je jedino što nas spaja s pokojnima. Pogledajte sprovode, kako li se samo razgovara, preko sprovodne mise ostaje se vani ili se ide u gostionicu piti. Čemu sprovod?

 

A zašto ne vjerujemo u uskrsnuće mrtvih:  jer mislimo, poput saduceja, koji ne vjeruju u uskrsnuće mrtvih, jer mislimo da je uskrsnuće produžetak fizičkog života.  A Isus nam govori da ćemo po uskrsnuću biti jednaki anđelima  Božjim, da ćemo biti sinovi Božji.

 

Što to znači za nas danas? Ništa! I zato nema hrabrih Makabejaca, ipak itine i pravde radi treba reči da ima ljudi koji se bore za zakon Božji. Evo pogledajte samo kako su se naše vlasti uzjogunile u vezi refernduma o braku.

Stoga mislim da našem vremenu odlično odgovara riječ apostola Pavla Solunjanima, koji su se nalazili u sličnim okolnostima kao mi: „Uostalom molite, braćo, za nas da riječ Gospodnja trči i proslavlja se kao i u vas i da se oslobodimo nezgodnih i opakih ljudi. Jer nemaju svi vjere." Amen!