Cvrkutanje medija, manipulacija i stvarnost

20. listopada 2014, 13:00

 

Franjo je na sinodi: Papa, sam ja!Papa upozorava na pet teških napasti, kojima je bila izložena sinoda. Što je Franjo uistinu rekao na zaključivanju Sinode. Armin Schwibach

Rim (kath.net/as)

Kao da nije poznato što je Benedikt XVI. rekao u svom posljednjem govoru prije ostavke o „koncilu medija“ koji nema nikakve veze sa „stvarnim koncilom".Posljednja dva tjedna, izvanredna Sinoda biskupa o obitelji je bila stalno u pratnji ili okružena, na jedan drugi način, „sinodom medija". Ona je počela na dan otvorenja Sinode s više rasprostranjenog pogrešnog prijevoda riječi pape Franje, koji je rekao da inzistiranje Duha može promijeniti „nauku“ a nastavilo se iz dana u dan.

Naravno da se ne može okriviti samo medije koji, kao što ime kaže, „posreduju“ i pohranjuju i kao takvi su, također, zloupotrebljavani. Ne mali broj sudionika sinode je koristio razne kanale kako bi dali težinu svojim pozicijama u javnosti. Tu se često, kao što je bio i ovdje slučaj do kraja, davala prednost sociološkim i političkim oblicima dokaza koji ne služe teološkom posredovanju. Puno se može vidjeti iz stvarnih namjera. Nije se uvijek slušalo upozorenje papa, pogotovo pape Benedikt XVI. i Franje, da se Crkv u ne svodi i opisuje kao socijalnu ustanovu sa svjetskim pravilima.

Javnom mnijenju je sugerirano: s ovim Papom je došlo vrijeme za „revolucionarne" promjene. Svugdje se pozivao nekakav duh, koji je prolazio dvoranom sinode , jednom je to bio „duh koncila“ drugi puta je bio jednak „Duhu Svetom". Debaklom „Relatio post disceptationem" objavljenom polovicom sinode, a izuzetno kritički ocijenjenim učinilo se „obnoviteljima“ kao da su uspjeli u velikom puču - sve je novo, sve je drugačije, riječ „nauka“ je izostala, a ovdje se „razvija“, prema novoj „otvorenosti ", s jednim „novim jezikom ". To su mnogi od sinodalnih otaca, na dan izbora Ivana Pavla II. za papu (16. listopada) odbacili, ali se to izgubilo u općem entuzijazmu govora.

Zato se ne morate iznenaditi da je završni govor Pape pred Sinodom, dočekan „pet minutnim aplauzom“ i odmah se počela pripovijedati priča o teoriji revolucije i pada. Tako je ZDF mogao izvješćivati: „Papa upozorava svoje biskupe da ne ostanu u čistoj nauci doktrine, nego i da nešto nauče". To zvuči jako revolucionarno. I dalje: „Od vremena Isusa Krista uvijek je bilo nametljivih, a danas su tzv. tradicionalisti u opasnosti od zatvaranja sebe u neprijateljsku krutost". Vau.

Takvim se krivotvorinama stvara nesigurnost među vjernicima, a vjerojatnosu te krivotvorine upravo isključivo politički motivirane. No, što je papa Franjo zapravo rekao na večer,18. listopada?

Franjo je imao veliku, nezaboravnu i "lijepu" propovijed (P. Federico Lombardi SJ na tiskovnoj konferenciji predstavlja „relatio synodi"). Ovaj veliki govor je, preko gornjih citata, krivotvoren, a ne samo „skraćen“. Za Papu je jasno. A kako iskrivljuju? Tako da intrumentaliziraju citate, a ne gledaju na cijeli tekst. Srećom, ima katoličkih medija, poput „Die Tagespost“ i „kat.net koji stavljaju na raspolaganje „ipsa vox“ da se ne upadne u nekakve lažne konstrukcije.

Papa je govorio o pet iskušenja, kojima je bila izložena Sinoda kao zajednica na putu:

„- Napast da se bude bude neprijateljski ukočen, zatvaranje u pisanu riječ (slovo) nisu došli od Boga. Bog iznenađuje, a neki ne dopuštaju da ih Duh iznenadi, nego se zatvaraju u pravo i spoznaji onoga što znamo, a ne ono što se uči i treba postići. Od vremena Isusa postoji napast fanatika, onih koji su uvijek puni sumnji, zabrinutih - danas - takozvani "tradicionalisti", a također i intelektualisti ".

Tu su, naravno, svoju hranu našli neki proždrljivci: „Papa je protiv tradicionalista koji se baziraju na nauku". Ali - Franjo nastavlja:

"- Napast razornog „dobričine“ koja u ime jednog krivog milosrđa povija rane, a bez da ih prije očisti i zaliječi, koja gleda na simptome, a ne na uzroke i razloge. To je napast „dobričina“, bojažljivih, ali i takozvanih progresivnih liberala.

Da, naravno da se ovo ne može citirati, ali ide se još dalje:

- „Napast pretvoriti kamenje u kruh, na kraju duge, teške i bolne korizme (Lk 4,1 do 4.), kao i pretvoriti kruh u kamenje i baciti ga protiv grešnika, slabih i bolesnih (vidi Iv 8,7), to jest, pretvarati ga u teške terete "(Mt 23,4).

- „Napast za sići s križa da se zadovolje ljude, a ne da ostanu tamo kako bi ispunili volju Oca; sebe podložiti svjetskom duhu, umjesto da se očisti i pokloni Duha Božjemu ".

I na kraju:

„- Napast' da treba zanemariti polog vjere tako što se čovjek ne promatra kao čuvar, nego kao vlasnik ili gospodar, ili s druge strane, napast da se zanemaruju stvarnosti tako što se pedantni govor zamjenjuje sofisticiranim načinom govora da se puno govori, a ništa ne reče. Nešto takvog, vjerujem, se nekada nazivalo, „bizantinizam“...

Revni čitatelji „Franjinih perli“ će, u tim riječima, lako prepoznati ponavljanje temeljnih razloga za zabrinutost Pape.

No, to nije bilo sve. Nedostaje i nedostaje u komentarima, koji su se lopovski radovali zbog navodne Franjine demontaže papine službe i papinstva. On, koji se vjernicima predstavio kao "biskup Rima" 13. ožujka 2013. tako "gol“ i bez znakova papinskog visočanstva - da, taj je morao revolucionirati papinstvo, povezano sa jednim demokratskim, pogrešnim tumačenjem pojma „sinodalnost".

I ovdje krivo: „Govorimo sada malo o Papi i njegovu odnosu s biskupima ...", Franjo naglašava: „ Zadaća Pape je osigurati jedinstvo Crkve; podsjećati pastire da je njihova prva dužnost da pasu stado - hrane stado – koje im je Gospodin povjerio i pokušati one ovce koje su se izgubile, očinski i milosrdno, bez lažnog straha prihvaćati. Ovdje sam se malo prevario. Rekao sam „prihvatiti“, njih treba ići tražiti.“

Tada je Papa citirao dugi odlomak kateheze Benedikta XVI. tijekom Godine svećenika 2010 o "munus regendi":

Zadatak Pape je „svima dozivati u pamet da vlast (autoritet) u Crkvi znači služiti ( usp Mk. 9,33-35), kao što je papa Benedikt XVI. jasno rekao riječima koje ću ovdje citirati: "Crkva je pozvana i nastoji ostvariti takvu vrstu autoriteta koji je služenje, ne po svojoj vlasti, nego u ime Isusa Krista .... Po pastirima Crkve, naime, Krist pase svoje stado. On je taj koji je vodi, štiti i prekorava, jer on nju duboko ljubi. Ipak Isus, Gospodin, glavni Pastir naših duša, htio je da apostolski kolegij, danas biskupi,s Petrovim nasljednikom ... trebaju sudjelovati na ovom njegovom poslanju, da se brinu za Božji narod, da budu odgojitelji u vjeri i kršćanskoj zajednici pružaju usmjerenje, animiraju ili se brinu, kao što kaže Koncil, kako bi se osiguralo da svaki vjernik pod vodstvom Duha Svetoga razvija vlastiti poziv prema Evanđelju, u iskrenoj i djelatnoj ljubavi i slobodi kojom nas je Krist oslobodio"(Presbyterorum Ordinis, 6). Po nama - tako nastavlja papa Benedikt – dosiže Gospodin duše, po nama uči, čuva i vodi ih. Sveti Augustin kaže, u svom komentaru o Evanđelju po Ivanu: To je dokaz ljubavi pasti stado Gospodnje (123.5); To je najviši zakon za ponašanje sluge Božjega, imati bezuvjetnu ljubav, poput one Dobrog Pastira, pun radosti, otvoren prema svim ljudima, pažljiv prema onima blizu i brižan prema onima udaljenima (usp .. Augustin, „Govori“340.1; „Govori“ 46,15), osjetljiv prema najugroženijima, siromašnima, jednostavnima, grješnicima, otkrivati im beskrajnu milost Božju ohrabrujućim riječima nade (usp „pismo“' 95,1) "(Benedikt XVI., opća audijencija 26. svibnja 2010).

Ali to nije sve: Što je posebna zadaća pape? Prema Franji, s Grgurom Velikim, da „Servus servorum Dei" („sluga slugu Božjih“), bude „jamac poslušnosti i suglasnosti Crkve s voljom Božjom, Kristovim evanđeljem i tradicijom Crkve":

"Crkva pripada Kristu - ona je njegova zaručnica - i svi biskupi, zajedno s Petrovim nasljednikom imaju zadatak i dužnost da je čuvaju i da joj služe, ne kao gospodari, već kao sluge. Papa nije, u tom kontekstu, vrhovni gospodar, nego glavni sluga –„Servus servorum Dei“, jamac poslušnosti i suglasnosti Crkve s Božjom voljom, Kristovim evanđeljem i tradicijom (predajom) Crkve, tako što osobnu volju zapostavlja, iako je on - po volji Kristovoj - glavni pastir i učitelj svih vjernika "(Can . 749), iako on ima vrhovnu, punu, neposrednu i sveopću, redovnu vlast (usp can. 331-334.)

Nadamo se da je s ovim dovršeno bezobzirno, revolucionaro „tumačenje".

Konačno: U nedjelju je talijanski list "La Repubblica" objavio svoju „kašu“, koja je onda, naravno, odmah prihvaćena od drugih mainstream medija. Benedikt XVI. je primio kardinale iz „konzervativnog" kruga, kojima je izrazio svoju zabrinutost zbog Sinode. Zatim je Emeritus poslao Papi „biglietto", karticu s komentarima. No, ovo je, nažalost, krivo. Nije bilo nikakvog sastankaEmeritusa s kardinalima, a prije svega, Benedikt XVI. nije Papi napisao niti slova. To bi mogao znati svatko tko pozna Emeritusa, njemu nikad ne bi palo na pamet intervenirati u službenom poslu Pape, bez da se to od njega nije zatražilo. Kome to nije jasno, onda je mogao nazvati samostan "Mater Ecclesiae". Mnogo je komotnije u Crkvi sijati podjele, bez obzira na koji način.