Zdravstveni-seksualni odgoj u Austriji - protesti!

Brošura objašnjenja u Austriji izazvala proteste

 Udruge obitelji: Objašnjenja da, ali ne takva - manjak kontaktiranja s roditeljima i ideologija na račun djece.

 Beč  (kath net/KAP) Kritika brošure objašnjenja  koju je izdalo ministartsvo školstva još uvijek traje. Katoličke obiteljske udruge Austrije sada su ustale protiv materijala za poučavanje: „Sasvim lijepo intimno - seksualni odgoj za 6 -12 godina" i pridružile se  obiteljskim udrugma Slobodnih  i VP blizim obiteljskim udrugama Austrije i  napisali otvoreno pismo ministrici Claudiji Schmied. Svoj glas kritike su podigli i  katolička organizacija „Mladi za život" i Eduard Habsburg-Lotringen, i glasnogovornik „biskupa za obitelji" Klausa Künga (inače po struci ginekolog, moja op.)

 Djeci objasniti i „osposobiti ih da poznaju svoje tijelo i da ga poštuju" bilo bi „ispravno i pravilno", to stavljaju izvan svake rasprave  katoličke obiteljske udruge, pučke partije i slobodnjaka u svom otvorenom pismu. No, sve mora biti  primjereno starosti „i na temelju društvene stvarnosti". „A upravo se to ne nalazi u kritiziranim materijalima ministarstva", tako govore članovi triju organizacija koje zastupaju interese roditelja u savjetu ministarstva. „Za nas je izvan pitanja da materijale treba povući i preraditi."

Ove tri organizacije koje su same stoje pod „sumnjom ideologije" predbacuju, sa svoje strane, da je „Sasvim lijepo intimno" „vrlo ideološki" sastavljeno. Za to, sasvim sigurno, škola  „nije pravo mjesto."

I zakone treba uzeti u obzir: kad se tumači surogat majčinstvo, treba pokazati da je to u Austriji zabranjeno.
 „Ponižavajućom" je savez katoličkih obitelji i supotpisnici  nazvao činjenicu da roditelji uopće nisu bili uključeni, a niti obaviješteni. „Kod  jedne tako osjetljive stvari, to  je preduvjet s  obzirom na djecu", govori se u pismu. Udruge traže od  Schmied da preradi brošuru u suradnji s članovima roditeljskog savjeta, koji je upravo i za takve stvari ustrojen.

 „Sasvim lijepo intimno ide sasvim lijepo predaleko"
 „ Djeca imaju pravo biti poučena na način koji odgovara njihovoj dobi" 

To stoji tvrde „Mladi za život" u svom osvrtu na brošuru. No, tu se sasvim „svjesno preskaču granice". Carina Broucek, pedagoginja za dječji vrtić i glasnogovornica „mladi za život", vidi u tome opasnost za šestogodišnjake: u toj dobi mogu nastati „traumatične posljedice" ako se suoče s istim sadržajem kao dvanaestgodišnjaci."  Prevencije zlostavljanja dolaze u brošuri - drukčije nego bi se očekivalo - samo na rub, glasi druga točka kritike „Mladi za život." Mnogo je,  u prednjem planu, ideologije oko teme seksualnosti „Sve što ti se sviđa - je dobro."

Spolni identitet je predstavljen kao „samo socijalna konstrukcija", transeksualci su predtavljeni kao normalni, iznimne pojave kao promjena spola jednog oca, koji se osjeća kao  žena, opisuju se kao nešto svagdašnje. „Čudo ljudskog života je podloženo dobroj volji pojedinca. A za djecu ove dobi bilo bi vrlo potrebno čuti da oni nisu samo plod slučaja", kažu „Mladi za život." Brošuri nedostaje  jačanje životne sposobnnosti nositi se s konfliktima u jednoj osjetljivoj temi i treba je smjesta preraditi. I tvrdnja je ove organizacije za zaštitu živoza: „sasvim lijepo intimno, ide sasvim daleko."

 Da li je otac-majka-dijete obitelj „zastarjela?"


Na poseban način  Ududard Habsburg-Lothringen predbacuje brošuri, s obzirom  na „klasični heteroseksualni oblik obitelji otac-majka-dijete". Ona se „potpuno isključuje" i prikazuje  kao „potpuno promašena slika koja se jedva doržava". Tako govori glasnogovornik biskupa St.Pöltena", u jednom komentaru  „Die Pressea" od  petka.

„S obzirom na činjenicu  da u Austriji, još uvijek, 79 posto djece ispod 15 godina živi u „ozbiljnim obiteljima", to jest kod svojih oca i majke, je li takvo prikazivanje obitelji primjerno i prikladno?", pita Habsburg Lotharingen. Naravno da s poštovanjem treba postupati i s drugim oblicima obitelji, ali nikako ne na račun svjetski cijenjenog  i raširenog oblika."

      Otac šestoro djece s „ozlojeđenošću" ukazuje na kritična pitanja brošure i  koju bi se moglo  ocjeniti „ kao znak poremečene čestitosti."  „Mi roditelji živimo u 21 stoljeću", kaže Habsburg-Lothringen. „Nosimo odgovornost i shvaćamo je ozbiljno! Nećemo vikati  ako bilo gdje stoji riječ 'penis.'"