50 – godina antibebi pilule – nije razlog za slavlje.

 Pilula nam nije donijela "oslobođenje", nego  bezizlaznu slijepu ulicu. Jedino što nas može iz toga izvesti je obraćenje i novo promišljanje. Komentar Huberta  Gindert.  
 
 
München (
kath.net) Dana 18. kolovoza 1960. je došla na američko tržište prva antibebi pilula. Ova pilula nije „dar od Boga", nego „ljudsko djelo"! Je li ona donijela ženi veliku „slobodu", neograničeno samoostvarenje, oslobođenje od ovisnosti domaćinstva, braka i djece?  
 
Samoostvarenje se događa kad se razvijaju vlastite sposobnosti, osobine i nadarenost. Veza između obiteljskih i profesionalnih aktivnosti u kući i izvan nje  ovisi o suradnji muža i žene i kreativnoj i fleksibilnoj organizaciji posla.  
Što je to stvarno pilula donijela ?  
 
Pilula je kontracepcijsko sredstvo sa zdravstvenim uzgrednim djelovanjem  (nuspojave). Od žene se očekuje stalna seksualna dostupnost. 
Pilula je pomogla da se drastično smanji broj djece i na taj način poveća  starenje stanovništva sa svim negativnim posljedicama za socijalne fondove i dob za umirovljenje. Pilula je djelomično odgovorna za seksualnu izopačenost, eroziju obitelji, visoku stopu razvoda braka i bijedu siročadi razvedenih brakova. 
 
Sasvim je krivo tvrditi da je katolička Crkva „prešutno priznala pilulu kao društvenu stvarnost, kao sredstvo kontrole rađanja."  Crkva, međutim, stoji pred slijepom ulicom u koju nas je dovela pilula, upozorava, nudi i pokazuje druga sredstva za kontrolu rađanja.  
 
Nauka Crkve je mnogo ljudskija i prirodnija nego pilula. S pilulom su zajednički jezik našle političke stranke. Čak su i katoličke ženske udruge i obiteljski savezi često šutjeli.  
Pilula nam nije  donijela "oslobođenje", nego  bezizlaznu slijepu ulicu. Jedino što nas može iz toga izvesti je obraćenje i novo promišljanje. 
Profesor Dr. Hubert Gindert je inicijator i predsjednik Foruma njemačkih katolika i urednik katoličkog mjesečnih Der Fels (Stijena) .