Poruku kršćanstva se treba, na nov način,proglašavati u svoj njezinoj cjelini. Predsjednik Vijeća za novu evangelizaciju, Salvatore Fisichella, o izazovu Benedikta XVI. sekulariziranom svijetu. Armin Schwibach
Rim (kath.net / as) Cilj Papinskog vijeća za novu evangelizaciju je pronaći odgovarajuće oblike za obnovu naviještanja mnogim krštenima koji više ne razumiju osjećaj pripadnosti kršćanskoj zajednici i žrtve su subjektivizma, što je povezano s nekakvom zatvorenošću i individualizmom kod kojega nedostaje javne i društvene odgovornosti. Tim riječima je opisao nadbiskup Salvatore Fisichella, osnovne namjere Vijeća kod predstavljanja javnosti Motu propria „Ubicumque et semper".
Nadbiskup Fisichella opisuje trenutačnu situaciju kao doba "velikih izazova". Ono donosi mnoge pozitivne elemente, ali i oblike otpadništva kao rezultat raširene vjerske ravnodušnosti što je, praktično, uvod u ateizam. Često nedostatak poznavanja temeljnih sadržaje vjere vodi prihvaćanje ponašanja i oblika prosuđivanja koji su u suprotnosti s temeljima vjere. Relativizam i posljedice sekularizma čiji je cilj udaljavanje modernog čovjeka od svog temeljnog odnosa s Bogom, proizvest će „unutarnju pustinju", kako ističe papa Benedikt XVI..
Kršćani su pozvani biti prisutni u politici, društvu, kulturi i znanosti te u svim oblicima izražavanja koji spadaju u život ljudi i koji oblikuju život društva. I tako treba shvatiti pojam "politika" koja stoji u službi izgrađivanja „polisa" (grada). Iz toga slijedi jedan od zadataka novog Vijeća: „pomoći katolicima da ponovno zadobiju svoju odgovornost za dosljedno svjedočenje, osobito laici, u područjima u koja, zbog njihovog statusa, mogu doći samo oni." Potrebno je, nakon pasivnog prihvaćanja sekularizma, opet odvažno i hrabro preuzeti riječ.
Što se tiče odnosa s drugim uredima Svete Stolice i posebno Kongregacije za evangelizaciju naroda, Fisichella je kazao da je njezina prva zadaća: prvi navještaj, "missio ad gentes". Novo Vijeće se bavi, s druge strane, zemljama u kojima je Crkava živjela od davnine. Za nadbiskupa Fisichellu je nova evangelizacija središnji dio života i djelovanja Crkve. Iz tog razloga je neophodno da razni dicasteriji i institucije u Crkvi uspostave i budu sposobni za veću suradnju.
„Živimo u povijesti, a datumi imaju svoje značenje", rekao je Fisichella. I novi ured pozorno gleda datume i datosti koji su važni zbog svoje simbolične vrijednosti i promatra ih sasvim izbliza." Papa je najavio osnivanje Vijeća tijekom prve Večernje, svetkovine svetih apostola Petra i Pavla. Motu proprio je potpisan 21. rujna, na dan svetog apostola i evanđeliste Mateja. Obje te činjenice upućuju na vjernost Petrovu nasljedniku, a druga i na to da Evanđelje, kao riječ spasenja, treba donijeti svim suvremenicima.
Evanđelje nije mit, nego živo svjedočanstvo jednog povijesnog događaja koji je promijenio lice povijesti", rekao je Fisichella i zaključio da nova evangelizacija mora dovesti do upoznavanja povijesne osobe Isusa Krista, kao i njegovog nauka kako su nam ga, vjerno, prenijele prve kršćanske zajednice, što je i pismeno, normativno zapisano u spisima Novoga zavjeta.