Hans Winkler (DiePresse.com)
Zadivljujuće kako je manjini uspjelo svoj ograničeni interes učiniti središnjim projektom moderne.
Demonstracije katolika se obično zamišljaju drukčije: na čelu svećenici u dugim haljinama, mirni i skromni, bez nekakvih transparenata, ali uz žamor molitava i pobožnog pjevanja himni.
Više iznenađuje da se mladi katolici koji vode neumornu borbu protiv istospolnih brakova u Francuskoj, hvataju oblika prosvjeda koji su poznatiji kod raznih skupina „okupiranja" i „bijesnih građana" s tom razlikom, međutim, da su mediji ovima oduševljeni dok se katolici omalovažavaju. Čak i ne mogu računati na obzirno ponašanje policije i dobrohotnost vlasti.
U Francuskoj je rasprava o „braku za sve" preuzela oblik kulturne borbe. Od uspješnih prosvjeda protiv planova, od strane bivše socijalističke vlade, za ukidanje subvencija za (uglavnom katoličkim) privatnim školama u 1984., na prosvjede naviknut Pariz, nije vidio tako velike skupove.
Lijevi objekt prestiža
Prva organizirana skupina predanih katoličkih grupa organizira „Manifestacije za sve" - igra riječi za „vjenčanje za sve"- postali su masovni prosvjedi, koji više nisu sporni samo katolicima. Dok prosvjednici u Parizu i drugim francuskim gradovima mogu biti sigurni barem u verbalnu solidarnost svojih biskupa, njihovi njemački kolege su sretni da imaju svoj mir od buntovnih mladih koji bi mogli omesti mir Crkve s državom. U Njemačkoj ne žele prosvjede kao u Francuskoj, u tome su protestanti i katolici složni, rekao je glasnogovornik Biskupske konferencije, šmrčući nosom. Moglo se osjetiti olakšanje da su njegovi šefovi odlučili ostati po strani, a ne kao njihova subraća u Frncuskoj.
"Brak za sve" postao je za ljevicu u SAD-u i Europi projekt prestiža , iako se tiče samo malog i ograničenog dijela populacije. U Francuskoj je to bilo najvažnije predizborno obećanje Francoisa Hollande . U međuvremenu je i provedeno. Senat i Predstavnički dom su prihvatili zakon, koji uključuje i pravo na usvajanje, prije dva tjedna.
Kako je to moglo uspjeti jednoj manjini, da njihov ograničeni interes postane središnji projekt moderne? To se može samo zahvaliti izvanrednom uspjehu lobiranja. Stvar se dijalektički okrenula, pre-moderno razmišljanje okovano svojim pravima, koja su po sebi razumljiva, koristi u ovom projektu, da se pobijedi lijeve u Francuskoj i konačno svrgne. No, napredak je nezaustavljiv, za nekoliko godina će „brak za sve" vrijediti za sve ljude i tko se tome bude protivio, doživjet će sudbinu američkih republikanca.
Sve spretnija Angela Merkel već je shvatila ovaj savjet. Nakon zaokreta u energiji stvorit će se, također, zaokret i za brak. Za sada je još uvijek zaustavlja njezina stranka.
Zašto bi netko stvarno sprječavao volju nekoliko homoseksualaca i lezbijki koji žele ući u brak i još rjeđi broj onih koji žele odgajati djecu , pa čak i uz pomoć „surogat majki"? Ipak je ministrica rekla iskreno, „ne zanima me", hoće li neko dijete reći: „Mama - tata" ili „mama- mama" ili „tata- tata". Štoviše, nisu baš uvijek idealni uvjeti za djecu u običnim brakovima muškaraca i žena.
Nasilni duh vremena
Slabljenje tradicionalnog braka zabrinjava čak i same heteroseksualce, opaža sarkastično, ali istinito jedan komentator u svom zauzimanju za gay brakove. Naravno da nikako nije isto za dijete živjeti u idealnoj obitelji muža i žene, s braćom i sestrama, ili u istospolnom partnerstvu.
Dječji psiholog, Heinz Zangerle, kao psihoterapeut i autor, priznaje, pozivajući se na istraživanja generacija „da se roditeljstvo sastoji od odnosa između muškarca i žene, koji žive u međusobnoj seksualnoj napetosti i to omogućava djeci da razviju svoj „seksualni i kulturni identitet."
Njemački Osnovni zakon stavlja brak pod „posebnu zaštitu" prava i zakona. Za autore je bilo jasno da je to značilo dugoročnu vezu muškarca i žene, potencijalno s djecom. Savezni ustavni sud u Karlsruheu sada tumači i istospolno partnerstvo kao obvezujuće prihvaćanje odgovornosti "poput braka". Tako da je odluka zapravo već pala. Ako se još uvijek tvrdi suprotno, onda se suprotstavlja, naizgled, prisiljavajućem duhu vremena.
Čovjek kao tvorac samoga sebe
Postalo je uobičajeno da se govori o „seksualnoj orijentaciji." To je podmuklo. Netko se orijentira. Možete odabrati što želite biti. Oblik života ne ovisi o biološkim odrednicama u kojima se netko nalazi. Spol je društvena uloga na koju se netko odlučuje.
Čovjek postaje tvorac samoga sebe kad poriče navedenu dvojnost muškarca i žene. Dijete gubi svoju vlastitu poziciju i postaje predmet na koji mislimo da imamo pravo. Prirodna slika drži da je spol uvjetovanost koju čovjek prihvaća u svom životu i mora ispuniti. Na tome još, navodno, ustrajava vjera i Crkva,a ona ne smije, niti može drukčije.
Prirodno, zakonska pozicija podrazumijeva da homoseksualnost ne smije biti diskriminirana kao jedna od stvarnosti koja se izvlači iz samoodređenje naroda. No, svaka razlika nije diskriminacija.
Sudbonosne razlike, također, imaju svoje posljedice u zakonu i društvu. Jedan od njih je privilegija braka muškarca i žene, kao prirodnog i najboljeg mjesta za buduće naraštaje - čak i ako to baš uvijek i ne uspijeva u svim slučajevima. Ipak, mora se pitati kakve će posljedice imati dokidanje veze braka i roditeljstva za sliku čovjeka i opstanak čovječanstva.
Ili je to ipak sveta veza?
Citirani komentator govori o "svetom jedinstvu braka i rađanja", koje se već dugo lomi. Ta formulacija je iznenađujuća. „Sveta veza " za, navodno, zastarjelu instituciju?Ukoliko se označuje ideal čije ostvarenje zbog okolnosti vremena sve rjeđe dolazi do izražaja - na žalost? Da li je već negdje fantomska bol započela?