(14. IX.) Rim, (kath. net/as) „Žrtve zlostavljanja tuže papu u Den Hagu" su bili naslovi 13.rujna 2011. Na svojih 10 000 stranica velike tužbe „Center for Constitutional Rights" (CCR) i Survivors Network of those Abused by Priests" (SNAP) optužuju papu i tri najvažnija dužnosnika u Vatikanu kao odgovorne za „Toleriranje i omogućavanje sistematskog prikrivanja silovanja i drugih seksualnih zločina na djeci cijelog svijeta." Zločine nad desecima tisuća žrtava, većinom djece, su prikrivali najviši odgovorni dužnosnici u Vatikanu. Četvorica u vrhu Vatikana su odgovorni po zapovjednoj odgovornosti i zbog direktnog prikrivanja zločina.
Papa u Den Hagu, poput Miloševića. Bijes žrtava zločina je preliven. Na žalost, upravljen je na krivo mjesto ako se direktno napada papa. Od početka svog pontifikata Benedikt XVI. je zauzet time da razmrsi ovo klupko zločina klerika protiv onih koji su im bili povjereni. Ni jedan papa, ni jedan biskup na svijetu nije toliko učinio kao Benedikt XVI. On je unio promjene u ponašanju. Najavljena je nulta tolerancija. Crkveno kazneno pravo, koje se dugo zanemarivalo, treba reformirati. A prije svega je briga za žrtve.
S druge strane, Benedikt XVI. je svjestan da se taj problem može riješiti samo obnovom vjere u Crkvi i vraćanju korijenima vjere.
Slijedeća „kronika" borbe Benedikta XVI. protiv biča zlostavljanja u Crkvi želi omogućiti slijediti Papu, korak po korak.
Kronika koju nitko ne želi čitati!
25.ožujak 2005.
Križni put u Koloseumu. Papa Ivan Pavao II. povjerio je kardinalu Josephu Ratzingeru sastavljanje razmatranja za postaje križnog puta. Pažnju budi razmatranje uz 9. postaju križnog puta u kojoj prefekt Kongregacije za nauk vjere govori, sa žaljenjem, o „prljavštini Crkve" i da Crkva sliči na brod s velikim rupama koji tone pun vode. Mnogi, u tim riječima kardinala, vide izričitu vezu sa skandalima zlostavljanja koji su već bili izašli na vidjelo u USA i Irskoj.
Joseph Ratzinger je rekao:
„Što nam može reći treći Isusov pad pod križem? Mislili smo na pad ljudi općenito, na pad brojnih kršćana u bezbožni sekularizam. Zar ne trebamo na to misliti koliko Krist mora trpjeti u svojoj Crkvi? Koliko često se zloupotrebljava sakrament njegove prisutnosti? U kakvu prazninu i zloću srdaca on ulazi? Koliko često slavimo sami sebe, a njega uopće ne shvaćamo ozbiljno? Koliko često se preokreće njegova riječ i zloupotrebljava? Koliko je malo vjere u tolikim teorijama? Koliko ima praznog govora? Koliko prljavštine ima u Crkvi, upravo među onima koji mu pripadaju po svećeništvu? Koliko oholosti i samohvale? Koliko slabo poštujemo sakrament pomirenja u kojem nas on čeka da nas podigne od našeg pada? Sve je to prisutno u njegovoj muci. Izdaja učenika, nedostojno primanje njegova tijela bi bile najteže patnje koje pogađaju Otkupiteljevo srce. A mi možemo iz dna duše samo reći: Kyrie eleison - Gospodine spasi nas (usp. Mt 8,25)
Gospodine, često tvoja Crkva sliči brodu koji, s velikim rupama na sve strane, pun vode, tone. A na tvojoj njivi vidimo više kukolja, nego žita. Zaprljana odjeća i lice tvoje Crkve nas zabrinjava. Ali mi smo ti koji je prljamo. I mi sami te ponovno izdajemo, nakon velikih riječi i obećanja. Smiluj se svojoj Crkvi. Usred nje Adam pada uvijek i ponovo. I tebe povlačimo našim padom k zemlji, a sotona se smije, jer se nada da ti iza ovog pada više nećeš moći ustati i da ti, u padu svoje Crkve, ostaješ na zemlji kao pobijeđeni. A ipak ustaješ! Ti si ustao i uskrsnuo i možeš nas opet uspraviti. Očisti, posveti svoju Crkvu. Ozdravi i posveti i nas.
2. travnja 2005.
Umire papa Ivan Pavao II.
19. travnja 2005.
Izbor Benedikta XVI.
Svibanj 2005.Benedikt XVI. suspendira talijanskog svećenika utemeljitelja družbe „Sluge prečistog Srca Marijina„ Dina Buressija zbog zlostavljanja nekih svojih podložnika. Promatrači i zaposlenici u opažaju da se u Vatikanu okrenuo vjetar.
19. kolovoza 2005.
Benedikt XVI. prihvaća ostavku biskupa Santiaga Estero (Argentina) Juana Carllosa Maccaronea, s djelovanjem odmah. Biskup je snimljen, na jednom videu, u intimnom odnosu s jednim 23. godišnjim mladićem.
2005.
Mjerodavnost za suspendiranje svećenika od svećeništva prelazi iz Kongregacije za disciplinu sakramenata na Kongregaciju za kler.
19. svibnja 2006.
Benedikt XVI. osuđuje utemeljitelja „Kristovih legionara", Marciala Maciela Degollada, na povučen život pokore i molitve. Zbog lošeg zdravstvenog stanja nije provedena sudska procedura.
28.listopad 2006.
Govor Benedikta XVI. irskim biskupima o nečuvenom zločinu seksualnog zlostavljanja sa strane klerika. Papa govori o „nužnosti iznošenja na svjetlo što se dogodilo u prošlosti, poduzeti sve potrebne mjere da se to više ne ponovi i učiniti da se održavaju principi pravednosti, prije svega uzeti u obzir žrtve i učiniti sve za oporavak onih koji su time pogođeni."
2007.
Benedikt XVI ukida takozvani „četvrti zavjet" „Kristovih legionara". Ovaj je zavjet zabranjivao članovima kongregacije kritizirati odluke i djela poglavara i obvezuje prijaviti poglavarima one koji se toga ne drže.
30. siječnja 2008.
Umire Marciel Maciel Degollado.
2. ožujka 2008.
Benedikt XVI. kod Angelusa: „Brinimo se za male i mora im se pomagati u razvoju. Ovo govorim roditeljima, ali isto tako i ustanovama. Kod ovog apela moje misli idu djeci svugdje na svijetu, posebno onima koji su najnezaštićeniji, u većini izrabljivani i iskorištavani. Preporučam svako dijete Srcu Kristovom koji je rekao: „ pustite malene k meni." (Lk 8,16)
15. - 21.travnja 2008.
Apostolsko putovanje u Sjedinjene Države
15. travnja 2008. Intervju s papom Benediktom XVI. na letu za SAD : „Velika je bol za Crkvu u Americi i za Crkvu općenito i za mene osobno da se to moglo dogoditi. Ako gledam povijest tih događanja, vrlo teško mi pada shvatiti kako su svećenici mogli zatajiti svoje poslanje toj djeci donijeti spasenje i ljubav Božju."
„Mene je stid i mi ćemo učiniti sve koliko je do nas osigurati da se u budućnosti takvog što ne dogodi. Mislim da se mora razmišljati na tri razine i to najprije na zakonskoj i političkoj razini. Neću sada govoriti o homoseksualnosti, jer je to jedna druga tema. Isključit ćemo pedofiliju iz svećeništva, to je apsolutno nespojivo i tko je stvarno kriv što je pedofil, taj ne može biti svećenik. Tako na ovoj razini možemo uvesti reda i pomoći žrtvama da nose ovaj teški križ pod kojim teško trpe. To su dva aspekta: Prema jednom pedofil ne smije biti svećenik, a prema drugom žrtvama treba na svaki način pomoći."
16. travnja 2008.
U svom govoru američkim biskupima, Benedikt XVI. je rekao: „Među znakovima koji stoje u suprotnosti s evanđeljem života, a koji se nalaze u Americi i drugdje i prouzrokuju duboki stid, posebno je to seksualno zlostavljanje maloljetnika.
Vaša zadaća, kao biskupa, je da kao dobri pastiri, poput Krista, navijestite ovu istinu jasno i glasno i prema tome da grijehe zlostavljanja stavljate u širi kontekst seksualnog morala. Osim toga da vi, ako taj problem dođe u crkvenom području, prepoznate ga i s njim se suočite i drugima date orijentaciju da se takav bič ne nađe, ne samo u vašim biskupijama, nego i u društvu. Traži se odlučujući zajednički odgovor."
17. travnja 2008. U svojoj propovijedi na „National's Stadiumu", u Washingtonu, reče Papa: „Ne mogu moje riječi opisati bol i patnje zbog zlostavljanja. Važno je onima koji su trpjeli pokazati u ljubavi dužnu pastoralnu brigu. Ne mogu riječima izreći štetu koja je nastala u općoj Crkvi."
17.travnja 2008.
Po prvi put u povijesti dolazi do susreta između pape i grupe žrtava zlostavljanja u nuncijaturi u Washingtonu.
19. travnja 2008.
U svojoj propovijedi, u katedrali sv. Patricka u New Yorku, Benedikt XVI. spominje seksualno zlostavljanje maloljetnika sa strane klerika koje je prouzročio mnogo patnje. To zahtijeva neko vrijeme čišćenja i ozdravljanja.
30. travnja 2008.
Za vrijeme kateheze na generalnoj audijenciji, govoreći o putovanju u SAD, podsjeća na susret sa žrtvama.
12. - 21. srpnja 2008.
Apostolsko putovanje u Sydney prigodom svjetskog dana mladih.
12. srpnja 2008.
U svom intervjuu, za vrijeme leta u Sydney, Benedikt XVI. odgovara na pitanja o svećenicima pedofilima: „Trebamo misliti na to što je bilo nedovoljno u našem odgoju i našem učenju. U naučavanju 50-tih, 60-tih, 70-tih godina postojao je koncept etičkog proporcionalizma: postojao je vid naučavanja da nije ništa zlo u sebi, nego u proporciji sa drugima. S proporcionalizmom je bila dana mogućnost u odnosu na neke stvari - jedna je od tih stvari i pedofilija - da bi određene proporcije bile dobre. I sada ja moram jasno reći: To nikada nije bio nauk Crkve. Ima stvari koje po sebi nikada nisu dobre - i pedofilija je uvijek zlo.
19. srpnja 2008.
U svojoj propovijedi na sv. misi u St. Marys Cathedrale u Sydneyu, objašnjava Benedikt XVI.: „Na ovom mjestu želim naglasiti i potvrditi stid kojega svi imamo zbog seksualnog zlostavljanja maloljetnika sa strane nekih klerika i redovnika u ovoj zemlji. Želim najozbiljnije izraziti bol zbog tih nanesenih patnji koje moraju podnositi žrtve i uvjeravam ih da ja kao pastir suosjećam u njihovoj boli. Ovo zlodjelo koje predstavlja teško kršenje povjerenja, zaslužuje jedinstvenu osudu. Učinili su veliku bol, a svjedočanstvu Crkve nanijeli ogromnu štetu.
21. srpnja 2008.
Susret pape Benedikta s australskim žrtvama zlostavljanja.
19. rujna 2008.
Benedikt XVI. vraća u laički stalež talijanskog svećenika Lella Continija optuženog za zlostavljanje.
7. ožujka 2009.
Benedikt XVI. prihvaća ostavku irskog biskupa i negdašnjeg sekretara trojice papa Johna Maglea, s neposrednim djelovanjem.
31. ožujka 2009.
Benedikt XVI. određuje apostolsku vizitaciju „Kristovih legionara".
29. travnja 2009.
Benedikt XVI. se susreće sa grupom kanadskih Indijanaca i iskazuje svoje žaljenje zbog ponašanja vrijednog osude nekih Crkvenih djelatnika prema indijanskoj djeci u 20. stoljeću. Djeca su, i protiv volje roditelja, odvedena i stavljana u internate i trpjela teška tjelesna i seksualna zlostavljanja. Bila su podložena pokušaju otuđenja od njihove kulture i jezika. Tek 1984. je zatvoren posljednji internat. Trebalo je još deset godina da bi došlo do prvih pokušaja ispravljanja krivoga sa strane države i Crkve, tako da je kanadski predsjednik Stepan Harper formalno molio za oproštenje zbog tog „odgojnog programa." Indijanska su plemena sklopila ugovor sa državom i Crkvom o obeštećenju. Katolička Crkva je platila bivšim učenicima i nasljednicima ukupno 79 milijuna dolara.
20. svibnja 2009
Objavljivanje „Rayan Report" o seksualnom zlostavljanju maloljetnika u Irskoj sa strane klerika i redovnika.
16.lipnja 2009.
U pismu o otvaranju svećeničke godine piše Papa: „Na žalost, postoje situacije u kojima se ne može dovoljno žaliti u kojima je Crkva sama ona koja trpi i to zbog nevjernosti nekih njezinih članova. A svijet u tome nalazi razloge zbog kojih je napada i odbacuje."
1.listopad 2009.
Benedikt XVI. prihvaća ostavku kanadskog biskupa Raymonda Johna Lahnya na čijem su laptopu pronađeni pedopornografski materijali.
26. studenog 2009.
Objavljivanje „Murphy Report" o seksualnom zlostavljanju maloljetnika sa strane klerika u nadbiskupiji Dublin od siječnja 1975. do svibnja 2007.
11. prosinca.2009.
Benedikt XVI. prima irske biskupe u audijenciju.
17. prosinca 2009.
Benedikt XVI. prihvaća ostavku biskupa Limericka, Donalda Mrraya (Irska) kojeg je „Murphy Report" žestoko kritizirao zbog njegovog postupanja sa slučajevima zlostavljanja u biskupiji Dublin.
27.prosinca 2009.
Irski biskupi Eamon Walsch i Raymond Field, pomoćni biskupi u Dublinu, najavljuju ostavku. Kasnije su je oba biskupa povukli.
Siječanj 2010.
Počima njemački skandal vezan uz zlostavljanje pismom rektora Canisius kolegija, p. Klausa Martesa SJ.
15. - 16. veljače 2010.
Benedikt XVI. prima Irske biskupe u audijenciju.
Veljača 2010.
Marco Desse, talijanski svećenik i misionar u Nikaragvi, vraćen u laički stalež i prije nego je završen sudski proces.
12. ožujka 2010.
Benedikt XVI. prima u audijenciju predsjednika biskupske konferencije Njemačke, nadbiskupa Roberta Zollitsa.
19. ožujka 2010.
Objavljivanje pastirskog pisma irskim katolicima. Papa određuje apostolsku vizitaciju biskupija, kao i školskih ustanova i redovničkih zajednica.
Ožujak - lipanj 2010.
Benedikt XVI. postaje ciljem međunarodnih napada tiska. Predbacuje mu se da je bio umiješan u skandal prikrivanja 2001., kao kardinal Joseph Ratzinger - prefekt Kongregacije za nauk vjere i slučaj jednog svećenika iz Essena koji je bio premješten u nadbiskupiju München, gdje je nadbiskup bio Ratzinger. Slabosti u komunikacijama i drugim službama Vatikana postaju jasne. Papa je dugo vremena ostao osamljen.
20. ožujka 2010.
Bečki nadbiskup Christoph Schönborn se izjašnjava o „slučaju Groer" i objavljuje da je kardinal Joseph Ratzinger radio na odreci tadašnjeg bečkog kardinala, ali je to spriječila Rimska kurija.
2. travnja 2010.
Tradicionalna propovijed na Veliki petak propovjednika Rimske kuće, P. Raniera Cantalamesse OFM CAP, izazvala je javne polemike zbog jedne neprimjerene usporedbe.
4. travnja 2010. (Uskrsni ponedjeljak)
Kardinal Sodano se solidarizirao, u ime cijele Crkve, sa Papom kojega se nepravedno napada i nazvao je sve to „brbljarijama". Razvile su se žestoke polemike zbog riječi nositelja purpura.
12. travnja 2010.
Objavljivanje „Temeljnih normi" Kongregacije za nauk vjere iz 2003. Tu se radi o temeljnom instrumentu za suzbijanje slučajeva zlostavljanja.
17. - 18. travnja 2010.
Apostolsko putovanje na Maltu
18. travnja 2010.
Susret Benedikta XVI. sa malteškom grupom žrtava zlostavljanja. To je četvrti put da se Papa susreće sa žrtvama zlostavljanja.
20. travnja 2010.
Papa Benedikt XVI. prihvaća ostavku nadbiskupa Miamia, Johna C. Favolara. Nadbiskup je optužen da je prekrivao pedofilne svećenike, a osim toga u biskupiji je dopustio loby homoseksualnih svećenika, a i sam je zlostavljao.
21. travnja 2010.
Papa, u svojoj audijenciji srijedom, govori o svom susretu sa žrtvama zlostavljanja na Malti.
22. travnja 2010.
Benedikt XVI. prihvaća ostavku biskupa Kildare i Leighlin (Irska) Jamesa Mariartyja. On je u „Murphy Report" opisan vrlo negativno.
23. travnja 2010.
Biskup Brüge, Joseph Vanghelwe (Belgija), prisiljen je na ostavku zbog zlostavljanja podčinjenih.
25. travnja 2010.
Bivši primas Belgije, Godfried kard.Daneels je priznao da se susreo sa žrtvama von Vanghelwea, a da o tome nije obavijestio članove biskupske konferencije.
1.svibnja 2010.
Zaključak apostolske vizitacije kongregacije „Kristovih legionara". Zločini utemeljitelja Maciela Degollada su poznati. Ustanovljeno je „da su vrlo teške optužbe i nemoralno ponašanje patra Maciela potvrđene izjavama svjedoka, te se pokazao kao lik stvarnih zlodjela koji je vodio bezobzirni život bez religioznog smisla."
Papa imenuje delegata za kongregaciju kao i apostolsku vizitaciju pokreta „Kristovog kraljevstva."
4. svibnja 2010.
Benedikt XVI. prihvaća ostavku biskupa Augsburga (Njemačka) Waltera Mixe zbog optužbi protiv biskupa, koje su se kasnije pokazale potpuno neutemeljenima.
8. svibnja. 2010.Benedikt XVI. prima u audijenciju belgijske biskupe.
11. svibnja 2010.
Apostolsko putovanje u Portugal.
11. svibnja 2010.
Intervju sa Benediktom XVI. na letu za Portugal: „Velika progonstva Crkve ne dolaze od vanjskih neprijatelja, nego rastu iz grijeha Crkve. I zato je hitno potrebno da Crkva iznova nauči činiti pokoru, čistiti se. S jedne strane je potrebno naučiti praštati, ali i potreba je pravednosti, jer oproštenje ne zamjenjuje pravdu. Jednom riječju, trebamo iznova naučiti ono bitno: obraćenje, molitva, pokora i teološke kreposti.
16. svibnja 2010.
Benedikt XVI. uz molitvu „Regina caeli": „ Pravi neprijatelj kojeg se treba bojati i protiv kojeg se treba boriti je duhovno zlo, koje ponekad zahvaća članove Crkve."
27. svibnja 2010.
Benedikt XVI. u nagovoru biskupima talijanske biskupske konferencije: „Mišljenje da treba zahtijevati novu evangelizaciju ne prikriva rane koje trpi zajednica Crkve zbog slabosti i grijeha nekih njezinih članova. Ovo obeshrabrujuće i bolno priznanje ne smije previdjeti i neizmjerljive i zanosne službe brojnih vjernika, počevši sa svećenicima."
11. lipnja 2010.
Za vrijeme svete mise, pri završetku svećeničke godine, potvrđuje Benedikt XVI.: „I mi molimo neprestano Boga i pogođene ljude za oproštenje i istovremeno obećavamo da želimo činiti sve da se takvi zločini ne ponove, da kod pripuštanja u svećeničku službu i na putu prema tome učinimo sve što možemo da ispravno prosuđujemo poziv i da još više pratimo da ih Gospodin čuva i očuva u svim poteškoćama i napastima života.
27. lipnja 2010.
Poruka primasu Belgije.
28.lipnja 2010.
Susret kardinala Schönborna i kardinala Sodana u prisustvu pape Benedikta XVI. Naglašeno je da je isključiva stvar pape optuživati nekog kardinala. Nadbiskup Beča niti je bio potican, niti prisiljavan povući svoje izjave.
1.srpnja 2010.
Benedikt XVI. prima biskupa Waltera Mixu. Papa potiče njemačke biskupe da bi biskupu Mixa „više nego u prošlosti pokazali prijateljsku blizinu i razumijevanje i pomoć, da se nađe u pronalaženju pravoga puta.
9. srpnja 2010.
Benedikt XVI. imenuje kurijalnog nadbiskupa i današnjeg kardinala Valesio de Polis svojim delegatom za kongregaciju „Kristovih legionara."
15. srpnja 2010.
Objavljivanje promjena koje će biti uvedene u „Normae de delictis gravioribus"
16 - 19. srpnja 2010.
Apostolsko putovanje u Ujedinjeno kraljevstvo.
16. rujan 2010.
Intervju za vrijeme leta za Edinburg: „ Nalazimo se u trenutku pokore, poniznosti obnovljene iskrenosti, kako sam pisao irskim biskupima. Trebamo sada, tako mi se čini, živjeti neko vrijeme pokore i vrijeme poniznosti i apsolutne ispravnosti. Što se tiče žrtava mislim da treba učiniti tri stvari: prvi interes su žrtve - kako možemo popraviti, što moramo činiti da bismo pomogli tim ljudima da nadvladaju traumu, da pronađu život i nađu ponovo povjerenje u Kristovu poruku. Briga i angažman za žrtve s materijalnom, psihološkom i duhovnom pomoći i potporom. Drugo je problem krivaca: naći pravednu kaznu i isključiti ih iz svake mogućnosti kontakta s mladima, jer znamo da je to jedna bolest i tu ne funkcionira slobodna volja gdje postoji bolest. Konačno trebamo zaštiti te ljude od njih samih i onemogućiti im svaki kontakt s mladima. I treća stvar je prevencija u odgoju i izbor svećeničkih kandidata. Trebamo biti jako pažljivi da po ljudskim mogućnostima isključimo takve slučajeve. I u ovom trenutku želim britanskom episkopatu zahvaliti za pažnji i zajedničko djelovanju koliko s Petrovom stolicom, toliko i s javnim instancama, kao i za brigu za žrtve i njihovo pravo.
18. rujna 2010.
Na misi u katedrali presvete krvi Benedikt XVI. priznaje: „Zajedno s vama priznajem stid i poniženje koje svi zajedno trpimo zbog grijeha manjeg broja svećenika i pozivam vas sve da ovo prikažemo Gospodinu, u uvjerenju da će kazne služiti žrtvama za oporavak, za čišćenje Crkve i obnovu njezinog temeljnog poslanja u odgoju i brizi za mlade ljude."
18. rujna 2010.
Priznaje, u svom susretu s volonterima u staračkom domu „St Peter´s Residence": „Vrijedno je osude da djeca - u suprotnosti sa dugom praksom Crkve - moraju trpjeti zbog zlostavljanja i zloupotrebe svećenika i redovnika. U više navrata sam govorio o dubokim ranama koje je prouzročilo takvo ponašanje, a prije svega kod žrtava, ali i u odnosu povjerenja između ljudi i svećenika, između svećenika i biskupa i između biskupa i državnih vlasti.
22. rujna 2010.
U katehezi srijedom Papa je govorio o svom putu u Veliku Britaniju i spomenuo susret sa žrtvama zlostavljanja.
listopad 2010.
Benedikt XVI. vraća u laički stalež talijanskog svećenika Nella Giranda.
18. listopada 2010.
U svom pismu sjemeništarcima, prigodom završetka svećeničke godine, piše Benedikt XVI: „U zadnje vrijeme smo morali ustanoviti, s velikom žalošću, da su svećenici pružili razbijenu sliku svoje službe zbog grijeha seksualnog zlostavljanja djece i mladih. Umjesto da vode ljude do zrele ljudskosti i da to sami uzorno žive, svojim zlostavljanjem, proizveli su ruševine zbog kojih žalimo dubokom boli."
12. studenog 2010.
Početak apostolske vizitacije u Irskoj.
24. studenog. 2010.
Objavljena je knjiga intervjua Petra Seewalda „Svjetlo svijeta", gdje Papa govori i o skandalu zlostavljanja u Irskoj: „Danas trebamo ponovo učiti da ljubav prema grješnicima i prema oštećenima stoje u pravnom izjednačavanju, da kaznimo grješnike na takav način da je primjereno. Dotle je u prošlosti doša jedna promjena svijesti kroz zatamnjivanje prava i potrebe kazne, konačno i suživanje pojma ljubavi koja nije samo udobnost i ugoda, nego ono što u istini jest. I u istinu spada da treba kazniti one koji su sagriješili protiv prave ljubavi.
20. prosinca 2010.
Govor rimskoj kuriji prigodom božićnog primanja: „Lice Crkve je, u viziji svete Hildegard, pokriveno prašinom i takvo gledamo. Njezina odjeća je poderana - grijesima svećenika, kao što je viđeno i rečeno i što smo ove godine proživjeli. Ovo poniženje trebamo shvatiti kao poziv na istinu i prihvatiti kao poziv na obnovu. Samo istina spašava. Trebamo se pitati kako popraviti nepravdu, trebamo se pitati što je u našem naviještanju, u našem cijelom biću, u onome biti kršćanin,bilo krivo da se takvi događaji ne ponove i da se više ne mogu dogoditi. Trebamo naći novi put za odluke u vjeri i činjenju dobra. Trebamo biti sposobni za pokoru, trebamo se truditi da, u pripravi za svećeništvo, sve činimo da se slično ne ponovi. Ovo je mjesto zahvale svima onima koji se zalažu u pomaganju žrtvama i nastoje njima ponovno darovati vjeru u Crkvu i njezinu poruku. U mojim susretima sa žrtvama onog grijeha susreo sam ljude koji s velikim predanjem stoje uz oštećene i one koji trpe. Ovo je prigoda zahvaliti brojnim dobrim svećenicima koji su ostali vjerni Božjoj dobroti i usred svih ruševina svjedoci su ne izgubljene ljepote svećeništva.
veljača 2011.
Kanonska osuda utjecajnog čileanskog svećenika Fernando Karadima, usprkos zastari.
25. travnja 2011
Kod moljenja „Kraljice neba", Benedikt XVI. pozdravlja antipedofilno udruženje „Meter" i moli za djecu, žrtve nasilja, izrabljivanja i nesavjesnosti.
16. svibnja 2011.
Objavljivanje okružnice Kongregacije za nauk vjere u vezi uredbe kad klerici seksualno iskorištavaju maloljetnike.
6. lipnja 2011.
Završetak prve faze apostolske vizitacije Irske.
30. lipnja 2011.
Benedikt XVI. prihvaća ostavku biskupa Sancta Rosa (USA), Daniela Walscha. Biskupa se optuživalo zbog prikrivanja.
srpanj 2011.
Benedikt XVI. vraća u laički stalež australskog svećenika Johna Denhama
13. srpnja 2011.
Luiz Gorza daje ostavku kao generalni vikar „Kristovih legionara."
13. srpnja 2011.
Objavljivanje „Clyne Report" u Irskoj koji se bavi zlostavljanjima u u biskupiji Clyone. Posebna odgovornost bivšeg biskupa biskupije i sekretara trojice papa John Magee je posebno uočljiva.
14 srpnja 2011.
Irski ministar poziva Apostolskog nuncija i traži odgovor Svete Stolice na „Cloyne Report"
Predmet irske ljutnje je pismo Kongregacije za kler u vezi problematike prijavljivanja okrivljenih svećenika.
19. srpnja 2011.
Benedikt XVI. prihvaća ostavku nadbiskupa Filadelfije Justina f. kardinala Rigalija.
19. srpnja 2011.
Direktor vatikanskog ureda za tisak, p. Federico Lombardi SJ, tumači da Kongregacija za nauk vjere ima posebna ovlaštenja s obzirom na svećenike koji su se koji su se ogriješili zlostavljanjem.
25. srpnja 2011.
„National Chatolic Safegnarding Commision" biskupske konferencije Engleske i Walesa objavljuje da su se utrostručile prijave protiv svećenika zlostavljača od posjeta Benedikta XVI. Velikoj Britaniji. Nulta tolerancija je dala veliki plod u Engleskoj.
3. kolovoza 2011.
Papa Benedikt vraća u laički stalež - zbog zlostavljanja - malteškog svećenika Charlesa Pulisa. Red kojem je svećenik pripadao je ovo objavio tek kad je objavljen Papin dekret u Vatikanu.
3. rujna 2011.
Sveta Stolica odgovara irskoj vladi na „Cloyne Report." Dokument ima 24 stranice.
8. rujna 2011.
Irska vlada potvrđuje kritiku na pismo Kongregacije za kler iz 1997. i zahvaljuje Vatikanu zbog odgovora i hvali želju za suradnjom.
9. rujna 2011.
Benedikt XVI. vraća u laički stalež američkog svećenika Thomasa H. Teczara, osuđenog zbog pedofilije